Historia sztuki, to nauka o przeszłości, zajmuje się badaniem sztuki, studiami nad różnymi epokami i stylami oraz analizą porównawczą różnych okresów w sztuce. Wiedza zgromadzona w tej dziedzinie jest niezwykle obszerna i pewnie nie starczyłoby życia człowieka, na poznanie wszystkich zagadnień, które rozpatrywane były na terenie tej dziedziny. Mimo tego, studia w zakresie historii sztuki mają swoją wartość. Ich absolwent jest kompetentnym ekspertem i znawcą materialnych wytworów kultury minionego czasu. Zna nie tylko najwybitniejsze dzieła sztuki, z różnych okresów i epok historycznych.


Jak przygotować się i aplikować na studia na kierunku Historia sztuki?

Historia sztuki to dziedzina wiedzy, która przez wiele lat - od czasu wyodrębnienia się z korpusu nauk historycznych - zgromadziła niesamowite ilości informacji o dziełach sztuki, powstałych w przeszłości. Nie jest to dziedzina wiedzy, którą łatwo zgłębiać. Wymaga ona świetnej pamięci, wrażliwości na piękno, dobrej orientacji w historii powszechnej oraz zmysłu artystycznego. Przygotowanie do tego rodzaju studiów powinno zacząć się na długo przed egzaminem dojrzałości. Z pewnością wskazane jest uzyskiwanie dobrych wyników we wszystkich przedmiotach określanych, jako humanistyczne.

Co zaskakuje studentów pierwszych semestrów Historii sztuki?

Nawet stacjonarne studia w zakresie historii sztuki są "bardzo niestacjonarne". Efektywne kształcenie na tym kierunku związane jest z licznymi wyjazdami krajowymi i zagranicznymi do najważniejszych ośrodków kultury, muzeów i galerii sztuki. Studiowanie reprodukcji jest dla historyka sztuki wartościowe, niestety tylko w niektórych sytuacjach.

Czego będę się uczyć i w jaki sposób?

Każda uczelnia stosuje własne programy studiów, dlatego nie istnieje coś takiego, jak uniwersalny program kształcenia na kierunku Historia sztuki. Można jednak przyjąć pewne uogólnienia. Przedmioty zwykle dotyczą następujących obszarów:
  • wiedza wprowadzająca w problematykę historii sztuki;
  • sztuka w poszczególnych epokach;
  • analiza i interpretacja dzieła sztuki;
  • filozofia sztuki oraz nauki pomocnicze;
  • konserwatorstwo, prawo o ochronie dóbr kultury;
  • języki, w tym łacina.

W jaki sposób zdobędę umiejętności praktyczne i uzupełnię wykształcenie po ukończeniu Historii sztuki?

Wielu studentów Historii sztuki, wybiera przygotowanie pedagogiczne, dzięki któremu możliwa staje się praca w szkołach. Takie rozwiązanie wydaje się być dobrym pomysłem, ponieważ znacząco zwiększa możliwości zatrudnienia absolwenta. Z drugiej strony rynek pracy jest bardzo trudny dla nauczycieli i wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze trudniejszy. Trzeba pamiętać, że należy dobierać miejsca praktyk, ściśle w zależności od specjalizacji. Dobra praktyka, staż lub współpraca z wartościowymi podmiotami, to świetny punkt wyjścia do poszukiwania pracy.
ul. Stwosza 55
80-952 Gdańsk
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->