"Pstryk", "pstryk", "pstryk" - seria z szybkostrzelnego działa umiejscowionego tuż za wybiegiem i zdjęcie gotowe. Niby nic trudnego, lecz żeby "strzelać" w tak profesjonalny sposób trzeba lat praktyki i dobrych studiów, najlepiej na kierunku Fotografia. Co wyróżnia te studia? Przede wszystkim wolność wyrażania siebie w bardzo prosty sposób. Wystarczy urządzenie zaopatrzone w obiektyw, spust, soczewki, trochę elektroniki, nieco umiejętności, odrobina szczęścia i już można dawać upust wyobraźni. Studiowanie na kierunku Fotografia to przyjemność połączona z ciężką pracą.
Pasja i teoretyczna wiedza w tym wypadku mogą okazać się atrybutami niewystarczającymi do przyjęcia na studia. Kandydaci chętni do studiowania fotografii muszą oczywiście zdać wpierw maturę. Oceny na świadectwie dojrzałości mają tak naprawdę drugorzędne znaczenie. By dostać się na Fotografię należy na pewno dysponować wiedzą z zakresu obsługi aparatu fotograficznego oraz użytkowania podstawowych narzędzi do edytowania zdjęć. Warunkiem koniecznym jest także posiadanie własnego portfolio. Na fotografii liczy się przede wszystkim dorobek. Młodzi ludzie stają przed komisją egzaminacyjną, która ocenia ich wiedzę i osiągnięcia w fotograficznym rzemiośle. Szczęśliwcy uzyskają wstęp na prestiżowe studia. Edukacja trwa trzy lata. Licencjaci mają szansę kształcić się na studiach magisterskich. Wiele uczelni oferuje także inne formy poznawania fotografii (studia podyplomowe, kursy, warsztaty, itp.). Nic jednak nie zastąpi doświadczenia, jakie oferują studia wyższe, a później praktyka zawodowa. W trakcie studiów: Najwięcej miejsca poświęca się kształtowaniu praktycznych umiejętności. Przyszli fotografowie uczą się wobec tego pracy z oprogramowaniem komputerowym, niezbędnym do edycji fotografii czy też tworzenia profesjonalnych prezentacji multimedialnych. Poznają tajniki zawodu fotografa i techniki wykonywania zdjęć. Nabywają sprawności w obsługiwaniu nowoczesnego sprzętu fotograficznego. Uczestniczą w zajęciach w studiu fotograficznym oraz w plenerze. Otrzymują zasób wiedzy z różnych dziedzin, powiązanych z fotografią (historia sztuki, historia filmu, itp.). Istotą studiów na kierunku Fotografia jest danie możliwości wyrażania siebie poprzez obraz zatrzymany w nieruchomych kadrach. Studia fotograficzne przyciągają nie tylko swoją atmosferą. Przyciągają również bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrą, doskonałym zapleczem technologicznym oraz osiągnięciami. Wielu adeptów polskiej fotografii odniosło, międzynarodowe sukcesy, niezależnie od miejsca, w którym pobierało szlify.
Po studiach: Na fotografów czeka wiele możliwości. Kariera w mediach, w branży filmowej, współpraca z wydawnictwami, domami mody, czy ośrodkami kultury, to tylko kilka z nich. Inna droga do kariery prowadzi przez samodzielną działalność gospodarczą lub pracę dla wielkich agencji reklamowych. Fotograf ma ogromne szczęście, gdyż swój zawód może uprawiać gdziekolwiek. Niezależnie od tego, gdzie się znajduje, obiektów i tematów do "opstrykania" znajdzie pełno.
|
|